دره کن سولقان

 
بازگشت :  ایران  »  تهران
 
درباره دره کن سولقان
دره خوش آب و هوای کن در شمال غربی شهر تهران قرار دارد. روستای کن در این منطقه یکی از قدیمی ترین روستاهای حاشیه تهران محسوب می شود به نحوی که این روستا یکی از چند روستای ولایت ری قدیم بوده است. اما به جرأت می توان گفت که امروز دیگر اثری از قدمت تاریخی این روستا برجای نمانده و توسعه شهر تهران، تأثیر خود را بر بسیاری از جوانب آن القاء نموده است.

دره کن واقع در شمال غربی تهران از جمله خوش آب و هواترین مناطق ییلاقی اطراف شهر تهران محسوب می شود. رودخانه کن که سرمنشأ آن از کوه های شمال البرز و رشته کوه توچال می باشد، در این دره جریان دارد. این رود با طولی در حدود 33 کیلومتر، پر آب ترین رود تهران به شمار می رود. وجه تسمیه این رودخانه، روستای کن و دره کن معنای واژه کن در لهجه تهرانی به معنای گودال و چاله می باشد. قرارگرفتن کن درون دره سبب می شود تا از هیچ کجای تهران نتوان آن را دید. به همین دلیل در قدیم نام کن را برای این منطقه انتخاب کردند. این منطقه علاوه بر برخورداری از زیبایی های طبیعی، پوشیده از باغ های میوه نیز می باشد. همچنین امروزه در مسیر جاده کن سولقان، کافه ها و رستوران های زیادی به چشم می خورد. علاوه بر قدمت تاریخی کن، وجود آستان امامزاده داوود در انتهای این جاده نیز سبب شهرت هرچه بیشتر منطقه شده است. حتی در نوشته ها و اسناد تاریخی نیز همواره از کن به عنوان منطقه ای خوش آب و هوا و حاصلخیز یاد شده است.

برای پی بردن به قدمت تاریخی منطقه کن همین بس که این منطقه یکی از چند روستای ولایت ری قدیم بوده و نام آن در اسناد و مدارک تاریخی علاوه بر نام شمیران و تهران، نام کن نیز به عنوان یکی از توابع ری آورده شده است.

علاوه بر این برخی آثار بدست آمده در این منطقه همانند کوزه های طلای یافت شده در سال 1385 شمسی و در حین پروژه ساخت بزرگراه شهید همت، نشان دهنده قدمت کن و حضور انسان دست کم از 1400 سال قبل در این منطقه می باشد. اما وجود رودخانه های متعدد در این منطقه از جمله رود کن، قدمت بسیار بیشتری می توان برای حضور انسان در این منطقه قائل شد. حتی اهالی منطقه لهجه خاص خود را داشته اند که به لهجه کنی معروف است. هنوز هم می توان ردپای بافت معماری قدیمی منطقه را در خانه های قدیمی و تکایای کن مشاهده کرد. امروزه کن یکی از بخش های شهر تهران محسوب می شود. تعدادی روستا از جمله سولقان، واریش، سنگان، کشار، کیگا و وردیج جزء روستاهای این بخش محسوب می شوند. کوه های بسیاری در اطراف منطقه کن وجود دارد که آب نهرها و چشمه های آنها نهیایتاً به رود کن می پیوندد. از جمله کوه های اطراف کن می توان به کوه کوهک، کبوتک، آسیابک، هزار دره پهنه حصار و ... اشاره کرد. وجود کوه های متعدد طبیعتاً دره های متعددی را نیز در این منطقه بوجود می آورد. دره وسک، قلاچ، گرم دره، خرگوش دره، مالا و باغ میر نامی تعدادی از دره های منطقه کن می باشد. کشاورزی و دامداری هنوز هم عمده ترین مشاغل موجود در کن محسوب می شود. توتستان های کن از شهرت بسیاری در تهران برخوردارند. وسعت شهر تهران و تأثیر زندگی شهرنشینی، چهره کن را نیز تغییر داده و علاوه بر تغییرات ایجاد شده در خانه ها و کوچه ها، سبب از بین رفتن بسیاری از باغات منطقه و کوچ اهالی به تهران گردیده است. کن دارای پنج محله قدیمی به نام های سرآسیاب، میانده، درقاضی، بالون یا بالان و اسماعیلیان یا اسمالون می باشد. محلات جدیدتری نظیر شهران، آریاشهر، شهر زیبا و دهکده المپیک نیز قبلاً جزء حومه این روستا محسوب می شده اند.
اطلاعات گردشگری
برای دسترسی به دره کن، جاده آن از انتهای شهران آغاز شده و تا امامزاده داوود امتداد می یابد. آب و هوای مفرح دره کن، رودخانه پر آب کن و نیز وجود رستوران ها و قهوه خانه های متعدد در این مسیر گردشگران و علاقمندان زیادی را بویژه در فصول بهار و تابستان به این منطقه می کشاند.
تاریخچه
کن از سابقه ای دیرینه برخوردار است. نام منطقه در کتب تاریخی به عنوان یکی از روستاهای ولایت ری، کشفیات انجام شده در منطقه از جمله کوزه های طلا و اسکلت انسان و حضور رودخانه های متعدد در اطراف کن همگی نشان دهنده قدمت کن می باشند.
موضوعات مرتبط

پارک جنگلی کوهسار - پارک جنگلی وردآورد
از جمله پارک های جنگلی منطقه غرب تهران باید به پارک های کوهسار و وردآورد اشاره کرد. پارک کوهسار در بالای محله شهران قرار دارد و امکاناتی همچون گلایدر و موتورسواری دارد. پارک جنگلی وردآورد نیز در بزرگراه تهران – کرج واقع شده است. چشم انداز زیبا و بافت گیاهی و درختان بعلاوه هوای خوب از جمله جاذبه های پارک جنگلی وردآورد هستند.

غار گل زرد
غار گل زرد از جمله غارهای آهکی فعال در منطقه پلور استان تهران و در فاصله 70 کیلومتری از شهر تهران، می باشد. درون غار مسیر مشخص و واضحی دارد و غارنوردی درون آن، کار نسبتاً ساده ای به شمار می رود.

دربند
دربند در خیابان دربند و بالاتر از گلابدره واقع شده است. این ییلاق از جمله معروف ترین و شلوغ ترین مکان تفریحی داخل شهر تهران است که تعداد زیادی رستوران، سفره خانه و مغازه های فروش تنقلات فصلی دارد. بیشتر مردم تهران برای صرف غذا و کشیدن قلیان و نوشیدن چای به رستوران های دربند می روند.

روستای افجه - روستای آهار
در اطراف شهر تهران و اطراف فشم و لواسان روستاهای زیبایی وجود دارند که علاوه بر زیبایی طبیعت و هوای خوب، آثار تاریخی قابل توجهی نیز دارند. از جمله این روستاها می توان به روستای افجه و آهار اشاره کرد که تا پیش از اسلام ییلاق پادشاهان به شمار می رفته اند.

درکه
در این مقاله قصد معرفی محله ییلاقی درکه تهران را داریم. درکه در دره اوین واقع شده است. این ییلاق از جمله معروف ترین و شلوغ ترین مکان های تفریحی داخل شهر تهران است که تعداد زیادی رستوران، سفره خانه و مغازه های فروش تنقلات فصلی دارد. بیشتر مردم تهران برای صرف غذا و کشیدن قلیان و نوشیدن چای به رستوران های درکه می روند.

پارک لاله - پارک شهر
از جمله قدیمی ترین پارک های شهر تهران، پارک شهر و لاله هستند. پارک شهر در سال 1339 و پارک لاله در سال 1345 خورشیدی ساخته و راه اندازی شده اند. پارک شهر قدیمی ترین پارک تهران است و بزرگ ترین و قدیمی ترین کتابخانه تهران نیز در این پارک قرار دارد.

پارک ارم
از جمله مکان های تفریحی مشهور شهر تهران، پارک ارم –شهربازی ارم – و باغ وحش ارم است. پارک ارم در غرب تهران و در مسیر بزرگراه کرج واقع شده است و علاوه بر وسایل بازی مفرح، دریاچه ای نیز برای قایق رانی و اسکی روی آب دارد.

دریاچه سد لار
پارک ملی لار با مساحتی در حدود 30000 هکتار در دامنه غربی دماوند و در بین دو استان مازندران و تهران واقع شده است. رودخانه های متعددی در این منطقه جریان دارد که رود لار از جمله این رودخانه ها محسوب می شود.

ییلاق طالقان
ییلاق طالقان، از جمله جاذبه های گردشگری اطراف شهر تهران است. این شهر میان کوه های برف گیر البرز قرار از غرب ارتفاعات کندوان تا 40 کیلومتری شرق قزوین ادامه دارد. در این منطقه انواع کوه، غار، دخمه، آبشار و دریاچه وجود دارد که افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند.

تنگه واشی
تنگه واشی از جمله جاذبه های گردشگری استان تهران به شمار می رود. این تنگه که با نام تنگه ساواشی نیز شناخته می شود در شهرستان فیروزکوه واقع شده است. پیشینه این تنگه و حجاری های آن به دوران پادشاهی قاجار می رسد و بانی آن نیز فتحعلی شاه قاجار است.

بوستان نهج البلاغه - بوستان آب و آتش
در تهران علاوه بر بوستان های قدیمی و پارک های جنگلی همچون بوستان ملت یا پارک جنگلی لویزان، بوستان های نوسازی نیز در چندین سال اخیر توسط شهرداری ساخته و راه اندزی شده اند. از جمله آنها می توان به دو بوستان نهج البلاغه و بوستان آب و آتش اشاره کرد.

غارهای بیوک آقا
غارهای بیوک آقا در حقیقت سه غار مصنوعی هستند که با ابزاهای ساده ای چون تیشه و درفش توسط فردی به همین نام در کوه های اطراف تهران حفر شده اند.

آبشار دوقلو تهران - آبشار کمرد
در این مقاله دو آبشار معروف استان تهران به نام آبشارهای دوقلو تهران و کمرد را معرفی کرده ایم. آبشار دوقلو در توچال، مسیر کوهستانی دربند و در ارتفاع 2 هزار و 700 متری در منطقه شیرپلا واقع شده است. آبشار کمرد نیز در یکصد و سه کیلومتری شهر تهران در روستایی به همین نام قرار دارد.

آبشار سنگان
آبشار سنگان با داشتن ارتفاعی حدود 60 متر بلتدترین آبشار شهر تهران است. این آبشار در روستای سنگان در جاده سولقان و امامزاده داوود در شمال غرب تهران قرار دارد. آبشار سنگان حدود 2575 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می رود. این آبشار در روزهای تابستان بسیار شلوغ است. اما بهترین فصل برای بازدید از آن، دو ماه آخر بهار است.

دریاچه فشافویه
از جمله مکان های تفریحی مشهور شهر تهران، دریاچه فشافویه است. دریاچه فشافویه نیز در 18 کیلومتری جاده تهران قم واقع شده است و در آن انواع تفریحات ورزشی همچون قایق سواری، جت اسکی، کایاک سواری، اسکی روی آب، اتوموبیل رانی، پینت بال، سوارکاری و ... وجود دارند.

پارک جنگلی لویزان
در سطح شهر تهران بوستان های مختلفی وجود دارند. برخی از آنها طبیعی و تعدادی دیگر توسط شهرداری ساخته شده اند. پارک جنگلی لویزان از جمله مکانهایی است که گردشگران را جذب می کند.

پارک دانشجو - بوستان نیاوران - بوستان پردیسان
از جمله پارک ها و بوستان های تهران باید به پارک دانشجو، نیاوران و پارک جنگلی پردیسان اشاره کرد. از امکانات پارک دانشجو می توان به سالن تئاتر شهر اشاره کرد. طراح پارک نیاوران مهندسی امریکایی بوده است و از زمان پهلوی ساخته شده است. بوستان پردیسان نیز در سال 1382 خورشیدی در 2هزار و 300 هکتار ساخته شده است.

غار رود افشان
غار رود افشان از جمله غارهای استان تهران است که در فاصله 103 کیلومتری شمال شرقی تهران و در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. دهانه غار تا زمانیکه کاملاً به آن نزدیک نشوید، قابل رؤیت نخواهد بود.

روستای کردان - شهرستان دماوند
روستای کردان در سمت غرب تهران و دماوند در شرق تهران از جاذبه های اطراف تهران هستند. هر کدام از این شهرستان ها جاذبه طبیعی و تاریخی ویژه خود را دارند. شهر دماوند از جمله شهرهای قدیمی اطراف تهران است که در مسیر تهران به فیروزکوه قرار دارد.

ییلاق اوشان فشم
اوشان و فشم آب و هوای بسیار خوب، رودخانه جاری و باغ های میوه بعلاوه رستوران ها و سفره خانه های فراوان دارند و اهالی تهران هر روز و هر شب برای تفریح به مقصد فشم تهران را ترک می کنند. آبشار شکراب، هملون و دره اسبول از مناطقی در اوشان و مناطق اطراف هستند که در روزهای تعطیل آخر هفته بسیار شلوغ تر از دیگر روزهای هفته هستند.

دریاچه تار و هویر
دریاچه های زیبای تار و هویر در فاصله حدود 30 کیلومتری از دماوند و در شرق این شهرستان واقع شده اند. آب این دو دریاچه از چشمه های و رودهای منطقه، آب حاصل از ذوب شدن برف و نیز چشمه های موجود در بستر این دو دریاچه تأمین می شود.

دره فرحزاد
دره فرحزاد یکی از تفرجگاه های منطقه غرب تهران است. روزانه افراد بسیاری به این منطقه مراجعه می کنند. در این دره انواع رستوران ها و سفره خانه های سنتی وجود دارند. رستوران ها نیز از صبح حدود ساعت 10 تا 12 شب به صورت یکسره باز هستند.

غار یخ مراد
غار یخ مراد یکی از زیباترین غارهای استان تهران است که در مسیر تهران-چالوس و در منطقه گچسر قرار دارد. از شگفتی های این غار می توان به وجود یخ ها و قندیل هایی اشاره کرد که در بعضی قسمت های غار در تمام طول سال به چشم می خورد.

بوستان ملت - بوستان جمشیدیه
در این مطلب دو بوستان معروف و بزرگ شهر تهران به نام های ملت و جمشیدیه را معرفی کرده ایم. براساس نظرسنجی های به عمل آمده بوستان ملت نخستین و بوستان جمشیدیه دومین پارکی هستند که شهروندان تهرانی به غیرتهرانی ها معرفی می کنند. این پارک ها پیشینه طولانی دارند و از پیش از انقلاب در تهران ساخته شده اند.

بوستان ساعی - بوستان قیطریه
در تهران بوستان های متعددی وجود دارند. برخی قدیمی هستند و تعدادی از آنها به تازگی احداث شده اند. از جمله پارک یا بوستان های قدیمی می توان به بوستان های ساعی و قیطریه اشاره کرد. بوستان ساعی در سال 1329 و بوستان قیطریه در سال 1358 خورشیدی ساخته شده اند. هر دو این بوستان ها امکاناتی همچون سرویس های بهداشتی، فرهنگسرا و ... دارند. ساعی در خیابان ولی عصر، پایین تر از توانیر و پارک قیطریه در انتهای خیابان قیطریه واقع شده اند.

دریاچه سد امیرکبیر
دریاچه سد امیرکبیر از جمله دریاچه هایی است که حاصل ایجاد سد بر روی رودخانه کرج محسوب می شود .در این دریاچه فعالیت های مختلفی نظیر پرورش ماهی و نیز فعالیت های تفریحی نظیر قایق رانی، ماهیگیری و اسکی روی آب انجام می شود.

پارک جنگلی چیتگر
پارک جنگلی چیتگر با وسعتی در حدود 1450 هکتار یکی از بزرگترین پارک های جنگلی شهر تهران در حاشیه غربی آن محسوب می شود. وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و نیز امکانات تفریحی نظیر دوچرخه سواری و اسکیت بازی باعث شده تا این پارک در همه فصول سال پذیرای خیل عظیمی از علاقمندان باشد.

دریاچه سد لتیان
دریاچه سد لتیان در پشت سدی به همین نام و در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است. این دریاچه علاوه بر زیبایی های طبیعی بسیار، از کارکردهای متعددی نظیر تأمین آب شرب شهر تهران، تأمین آب اراضی کشاورزی، امکان انجام برخی ورزش های آبی و ماهیگیری برخوردار است.

ییلاق لواسان
لواسان یکی از ییلاق ها و گردشگاه های اطراف تهران است. منطقه لواسانات همیشه به عنوان یكی از مناطق ییلاقی و خوش آب‌وهوا شناخته شده است. بیشتر اهالی تهران ترجیح می دهند آخر هفته های خود را در این منطقه سپری کنند.

غار بورنیک
غار بورنیک از جمله غارهای زیبای استان تهران است که در فاصله 120 کیلومتری شرق تهران و 12 کیلومتری شهرستان فیروزکوه واقع شده است. چشم اندازهای طبیعی منطقه هرانده و ویژگی های منحصربفرد غار بورنیک از جمله دلایل جذابیت این غار به شمار می رود.

آبشار شکرآب
آبشار شکرآب از دیگر جاذبه های شهر تهران است. این آبشار در بخش رودبار قصران شهرستان اوشان در استان تهران واقع است و افراد بسیاری از آن دیدن می کنند.

دره جاده چالوس
یکی از زیباترین جاده ها و دره های جهان، دره جاده چالوس است. این جاده 160 کیلومتری، کرج را به شهرستان چالوس متصل می سازد. چشم اندازهای طبیعی، اماکن تفریحی و اقامتی و نیز آثار تاریخی موجود در این مسیر همگی از عوامل جذب گردشگران به شمار می روند.

پرسش و پاسخ
سوال شما درباره این موضوع
نام شما
ایمیل شما
 
تجربه شما از این موضوع
 
نام شما
ایمیل شما
تجربه خود را بنویسید
 
 
 

تبلیغات